حداقل سالی دوبار سلامت روانی خود را چک نمایید (قسمت اول)

مانطور که همواره مراقب سلامتی جسمانی خود هستید و با یک سرما خوردگی به پزشک مراجعه می کنید باید همیشه مراقب سلامت روان خود نیز باشید و حداقل سالی دوبار به ارزیابی سلامت روانی رسیدگی نمائید

همانطور که همواره مراقب سلامتی جسمانی خود هستید و با یک سرما خوردگی به پزشک مراجعه می کنید باید همیشه مراقب سلامت روان خود نیز باشید و حداقل سالی دوبار به ارزیابی سلامت روانی رسیدگی نمائید.

اهمیت ارزیابی سلامت روانی

حداقل سالی دوبار به ارزیابی سلامت روانی خود هم مانند سلامت جسمی تان بپردازید

متاسفانه بخاطر نپرداختن کافی به مبحث فرهنگ سازی مشاوره و درمان در اکثر افراد جامعه شاهد آن هستیم که همواره این ذهنیت را دارند که فردی سالم هستند و هیچوقت نیازی به مشاوره ندارند

تنها عده معدودی از اشخاص که دچار انواع اختلالات روانی هستند باید به روانشناس و روانپزشک مراجعه کنند و بقولی دیوانه ها نزد روانشناس می روند!!!

در حالیکه بهتراست این را بدانید که اغلب بیمارانی که دچار مشکلات جدی روانی هستند کمتر به روانشناس مراجعه می کنند.

اتفاقا برعکس بطور چشمگیری بیشتر افراد خودآگاه و سالم و مطلع برای اطلاع از وضعیت روانی خود یا اطرافیان شان به این مراکز مراجع می کنند و ارزش مراقبت از روان را به خوبی می شناسند و آنرا مورد توجه قرارداده و همواره مدنظرشان هست.

چرا باید به ارزیابی سلامت روانی بپردازم؟

 سلامت روان هم مانند سلامت جسمی همواره در معرض ابتلا به انواع و اقسام آسیب هاست.

باید به محض بروز نشانه ها به روانشناس مراجعه کرد و آنرا مورد ارزیابی و بررسی قرارداد و تحت کنترل در آورد و از عوارض احتمالی پیشگیری کرد

بعنوان مثال از افسردگی بعنوان سرما خوردگی روانی یاد شده، آیا شما در طول سال سرما نمی خورید و یا فقط یکبار بیمارمی شوید؟!

نکته مهم دیگر در مورد ارزیابی سلامت روانی اینکه گاهی حال ما کاملا خوب است و احساس خوبی نسبت به وضعیت خود داریم و خیال مان بابت وضع جسمی راحت است.

حالا وقت آن میرسد که به زیبایی های جسمانی خود بیافزاییم و شروع می کنیم به جراح زیبایی مراجعه کردن و از نوک پا تا سر با کلی هزینه گزاف خرج می کنیم تا در آنها تغییراتی ایجاد کرده و بیشتر به چشم بیاییم .

دریغ از اینکه روان سالم ما نیز به این زیبا سازی ها نیاز دارد و شما باید با شناخت نقاط مثبت روانی خود نزد روانشناس متخصص آنها را شناخته و تقویت نمایید تا زمینه رشد و شکوفایی خود را درکنار زیبای ظاهر خود به حداکثر برسانید .

در مورد اهمیت ارزیابی سلامت روانی لازم به ذکر است:

گاهی هم نیاز روانی به زیبایی ناشی از یک حال خوب نیست.

در پشت این زیبایی های ظاهری زخم های روانی بسیاری است که باید بیشتر به فکر آنها بوده و آنها را درمان کرد.

با خود محاسبه کنید در طول عمری که تا اینجا داشته اید چند بار برای مسائل جسمی خود مراجعه کرده و در عوض چند بار به ارزیابی سلامت روانی خود اندیشیده و آنرا مورد بررسی قرار داده اید

 

 

امتیاز :  ۵.۰۰ |  مجموع :  ۱

برچسب ها
    V5.3.6.0