آدم صبحید یا شب؟ (قسمت دوم)

بر خلاف باور سنتی جامعه، آن‌هایی که در ساعات عصر، بهتر هستند ضریب هوشی بالاتری نسبت به آدم‌های صبح دارند! همین نتیجه منشأ بحث‌ها و تئوری‌هایی در مورد ماهیت توانایی‌های‌شناختی آدمی شده است. تحقیقات دیگری در دانشگاه اقتصاد لندن نشان می‌دهد، افرادی که آی کیوی پایین تری دارند بیشتر تمایل دارند کار‌هایشان را در طول روز انجام دهند

قدرت بدنی متفاوت

فقط عملکرد ذهنی نیست که تحت تاثیر آدم صبح یا عصر بودن قرار می‌گیرد، عملکرد بدنی و ورزشی هم از این امر مستثنا نیست. در این مورد یک تحقیق جالب انجام شده است:
در این تحقیق بازیکنان لیگ بیس بال ایالات متحده به ۲ دسته که آدم صبح یا عصر بودند، تقسیم شدند. معلوم شد که عملکرد آن‌ها از لحاظ میزان موفقیت در پرتاب‌ها تحت تاثیر زمان مسابقه قرار می‌گیرد البته به سبب کم بودن تعداد کسانی که در تحقیق شرکت داده شده بودند، این تحقیق از لحاظ آماری چندان محسوب نشد.

آیا می‌توانید خود را تغییر دهید؟

بسیاری از تحقیقات نشان می‌دهند، بیش از ۵۰ درصد عادت‌های خوابی هر کسی ژنتیک است و در نتیجه یک آدم صبح نمی‌تواند به راحتی در خود عادت شب زنده داری را در خود به وجود بیاورد تا توانایی‌های خود را افزایش دهد البته شرایط محیطی و اجتماعی هم می‌تواند تاثیر بسیاری در عادت مربوط به خواب به وجود بیاورد. مثلا اگر فرد بچه کوچکی داشته باشد مجبور می‌شود به خاطر او صبح‌ها زود‌تر بیدار شود اما اگر آدم شب هستید و می‌خواهید صبح‌ها زود‌تر بیدار شوید چاره‌ای نیست جز اینکه شب‌ها زود‌تر به تختخواب بروید.

شب زنده دارهای غیر قابل اعتماد

براساس تحقیقاتی در سال ۲۰۰۸ که توسط روان‌شناس معروف «مارینا گیامنیترو» انجام شده است، معمولا کمتر می‌توان به آدم‌های شب اعتماد کرد. این افراد معمولا احساساتی‌تر هستند و خیلی شخصیت با ثباتی ندارند. معمولا این گونه افراد بیشتر مستعد معتاد شدن هستند و احتمال بیشتری هم دارند که دچار عادت‌های بد غذایی شوند. همچنین ممکن است که این افراد به سیگار روی بیاورند.

خروس‌ها درس خوان‌ترند

آدم‌های صبح یعنی؛ کسانی که عادت دارند صبح زود بیدار شوند. آن‌ها معمولا وظیفه‌شناستر و پیگیرترند و بیشتر می‌توانند در فعالیت‌های گروهی شرکت کنند و میزان همکاری و مشارکت بیشتری در کار‌ها دارند، آن‌ها همچنین در فعالیت‌های آکادمیک موفق ترند و درجات بهتری را می‌توانند کسب کنند. البته آن‌هایی که آدم عصر هستند، آدم‌های کنجکاوتری هستند که بیشتر در پی یافتن چیزهای تازه هستند.

جغد‌ها باهوشترند

در جریان یکی دیگر از تحقیقات، ۴۲۰ نفر که آدم صبح یا عصر بودند، با استفاده از تست‌های سنجش ضریب هوشی مورد بررسی قرار گرفتند. نتیجه تحقیق جالب بود:

بر خلاف باور سنتی جامعه، آن‌هایی که در ساعات عصر، بهتر هستند ضریب هوشی بالاتری نسبت به آدم‌های صبح دارند! همین نتیجه منشأ بحث‌ها و تئوری‌هایی در مورد ماهیت توانایی‌های‌شناختی آدمی شده است. تحقیقات دیگری در دانشگاه اقتصاد لندن نشان می‌دهد، افرادی که آی کیوی پایین تری دارند بیشتر تمایل دارند کار‌هایشان را در طول روز انجام دهند.

صبح یا شب بودن چه تاثیری روی کار شما دارد؟

آدم‌های صبح برای رفتن به سرکار مشکلی ندارند چون صبح‌ها راحت بیدار می‌شوند و شب‌ها نیز برحسب شرایط بدنیشان زود به تختخواب می‌روند اما آدم‌های شب، صبح‌ها برای رفتن به سرکار خیلی سخت از خواب بیدار می‌شوند و شب‌ها بنا بر نوع شخصیتشان تازه سرحال می‌شوند و دیر به تختخواب می‌روند و خیلی کمتر می‌خوابند و در بیشتر طول روز خواب آلود به نظر می‌رسند. به همین دلیل همیشه آدم‌های صبح، هنگام کار صبحگاهی سرحال می‌بینیم ولی آدم‌های شب را تازه در پایان کار سرحال می‌شوند.

 

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها
    V5.3.6.0