ترس و نگرانی را کنار بگذارید (قسمت دوم)     1400/03/19


۴ قدم اساسی برای کنار گذاشتن نگرانی و غلبه بر ترس

قدم اول این است که مشکل یا وضعیتی که نگران آن هستید را به طور واضح و مکتوب تعریف کنید و بهترین روش برای این کار، این است که یک کاغذ بردارید و یک خط از بالا به پایین بکشید. در سمت چپ کاغذ، توضیح واضحی از مشکل خود بنویسید و به این سؤال پاسخ دهید: «من دقیقاً نگران چه چیزی هستم؟»

به طور کامل، ۵۰ درصد از کل مشکلات در این مرحله از تعریف قابل حل است زیرا پزشکان می‌گویند که «تشخیص دقیق، نیمی از درمان است.» و بسیاری از نگرانی‌های ما به این دلیل است که ما وقت نگذاشته‌ایم، بنشینیم و به وضوح تعریف کنیم که چه چیزی ما را آزار می‌دهد.


 

 


مرحله دوم، نوشتن بدترین نتیجه ممکن از وضعیت نگرانی است

در سمت راست کاغذی که مشکلاتتان را نوشته‌اید، به این سؤال پاسخ دهید: «بدترین اتفاق ممکن که در نتیجه این مشکل رخ می‌دهد، چیست؟» که در پاسخ شاید بنویسید ممکن است پول یا رابطه خود را از دست دهید و حتی امکان دارد شغل، سرمایه‌گذاری، سلامتی یا اعتبار خود را از دست دهید. بنابراین، هرچه وجود دارد را یادداشت کنیدمراحل یک و دو باعث می شوند به سرعت استرسی که باعث نگرانی شده است، ازبین برود و آنچه که ما دریافته ایم این است که مقاومت کردن در مواجهه با بدترین نتیجه، ممکن است که بیشترین اضطراب و استرس مربوط به نگرانی را ایجاد کند. بنابراین، از نوشتن بدترین اتفاق ممکن که می‌تواند رخ دهد، متوجه نگرانی خود شوید.


مرحله سوم غلبه بر ترس خود، قبول کردن بدترین نتیجه‌ای است که ممکن است به وقوع بپیوندد که در این صورت، فقط به خود بگویید: «اگر این طور شود، من یاد می‌گیرم که با آن زندگی کنم

هنگامی که تصمیم گرفتید بدترین مورد را بپذیرید، در صورت بروز آن، دیگر جای نگرانی ندارید و تمام استرس ناشی از آن کار، با امتناع از مواجهه با بدترین شرایط ممکن، ناگهان از بین می‌رود.

مرحله چهارم این است که بلافاصله شروع به کار کنید تا بدترین حالت را بهبود ببخشید. یعنی پس از تصمیم به پذیرفتن بدترین شرایط، در صورت بروز آن، اکنون به همه کار‌هایی که ممکن است انجام دهید، فکر کنید تا از به وقوع نپیوستن بدترین حالت، اطمینان حاصل کنید.


هنگامی که دیگر نگران نباشید و تصمیم بگیرید که بدترین چیز را بپذیرید، ذهن شما به صورت آرام و روشن، فعالیت می کند و قادر به تفکر خلاقانه خواهد بود و در این میان، با غلبه بر ترس در موقعیتی هستید که می‌توانید کاری سازنده را انجام دهید.غلبه بر ترس و رشد شجاعت از پیش‌نیاز‌های اساسی یک زندگی شاد و موفق است
شما سرانجام به مرحله ای خواهید رسید که ترس شما به حدی کاهش پیدا می کند تا دیگر نقش مهمی در تصمیم‌گیری شما نداشته باشد و شما شجاعت تعیین اهداف بزرگ، چالش‌برانگیز و مهیج را خواهید داشت و اطمینان خواهید داشت که می‌دانید می‌توانید به آن‌ها برسید.


شما قادر خواهید بود با آرامش و اعتماد به نفس در هر موقعیتی قرار بگیرید و از کسی و چیزی نمی‌ترسید و در این میان، هرچه ترس شما کمتر شود، شهامت شما افزایش می‌یابد و پتانسیل شما نامحدود می‌شود.